Storyteller - Ett verktyg för smart hantering av User Stories - Samarbete med North Dakota State University
2017-03-10
« Tillbaka




Tillsammans med ett team från North Dakota State University (NDSU) utvecklar vi ett verktyg, Storyteller, för smart hantering av User Stories. User Stories är en kortfattad beskrivning av ett användsningsfall för ett system. De beskriver vad en användare kan göra med produkten och vad resultatet blir.
Syftet med Storyteller är att underlätta framtagandet av User Stories så de blir välformulerade, konsisa och inte överlappar varandra.
Arbetet leds av Richard Fält, som är en av våra seniora kravanalytiker. En presentation av arbetet och hur det genomför från teamet i North Dakota finns här.
Nyhetsarkiv
- ▼ 2023 (15)
- ► 2022 (9)
-
►
2021 (13)
- ► november (1)
-
►
september (5)
- Utbildning i Software Craftmanship - Konsten att bygga storskalig professionell mjukvara
- Utöktat kursutbud - Nu erbjuder vi även utbildningar i leaderskapsutveckling både för blivande leda…
- ► augusti (2)
- ► juli (1)
- ► maj (2)
- ► februari (1)
- ► januari (1)
- ► 2020 (4)
- ► 2019 (18)
- ► 2018 (3)
- ► 2017 (16)
- ► 2016 (23)
- ► 2015 (26)
-
►
2014 (37)
- ► december (2)
- ► november (4)
- ► oktober (2)
- ► september (5)
- ► augusti (4)
- ► juli (4)
- ► juni (6)
- ► maj (8)
- ► april (2)
Länkar
-
Senaste nyheter
- Extra tillfälle den 23/1 av seminariet om hur man kortar boottiderna för ett Embedded Linux-system …
- SOLID, TDD och Clean Clode - Software Craftmanship
- Presentationen från seminariet om boot-optimering för Embedded Linux
- Python-nätverk i Linköping - Första träff 11/10
- Våra mest populära utbildningar